تشخیص تازگی تخم مرغ

recognize egg freshness

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

5
(2)

در این مطلب قصد دارم نکاتی را در مورد تخم مرغ که یکی از مواد اولیه پخت کیک و شیرینی است را بگویم؛ به همراه نکاتی جهت تشخیص تازه بودن یا کهنه بودن آن. تا پایان این مطلب با من همراه و بهره‌مند شوید.

خوب است بدانید که بلافاصله بعد از تولید تخم مرغ، رطوبت از پوسته آن شروع به تبخیر می‌کند؛ در همین حین هوا وارد تخم مرغ شده و فرایند خراب شدن تخم مرغ شروع می‌شود.

پیشنهاد خرید

طرز تهیه کیک توت فرنگی

۲۷,۱۷۰ تومانسفارش می‌دهم

مقایسه تخم مرغ تازه و کهنه + آزمایش تشخیص

تشخیص تخم مرغ تازه

با اینکه تازگی در خواص غذایی تخم‌مرغ تأثیری ندارد اما بر کیفیت پخت آن تأثیر می‌گذارد. از نشانه‌های تازگی تخم‌مرغ این است که سفیده تخم‌مرغ تازه، سفت و ژله‌ای است و زرده آن روی سفیده مانده و ته‌نشین نمی‌شود. بدون شکستن تخم‌مرغ نیز می‌توانید تازگی آن را تشخیص دهید؛ کافیست تخم‌مرغ را در یک لیوان آب سرد بیندازید تخم‌مرغی که تازه باشد کیسه هوایی کوچکی داشته و به همین دلیل سنگین‌تر بوده و به ته لیوان خواهد رفت. همچنین اگر تخم‌مرغ تازه و جلوی نور قرار دهید داخل آن شفاف دیده می‌شود.

تشخیص تخم مرغ کهنه

هرچه تخم‌مرغ کهنه‌تر باشد وقتی در تابه شکسته می‌شود صاف‌تر و شل‌تر به نظر رسیده و در تابه پخش می‌شود. اگر تخم مرغ کهنه باشد، وقتی که آن را در یک لیوان آب سرد بیندازید، به دلیل بزرگ‌تر بودن کیسه هوا در تخم‌مرغ کهنه، وزن آن کمتر است و روی آب خواهد ماند. اگر از زمان تولید تخم‌مرغی، خیلی گذشته باشد و خیلی کهنه باشد، در آب شناور خواهد شد و چنین تخم‌مرغی فاسد شده و نباید استفاده شود.

پیشنهاد خرید

طرز تهیه کیک سیب نرماندی

۲۷,۱۷۰ تومانسفارش می‌دهم

نکاتی در مورد زرده تخم مرغ

تاثیر زرده تخم مرغ در کیک

زرده‌های تخم‌مرغ در کیک ایجاد رنگ و طعم کرده و باعث ترد شدن آن می‌شود.

روش نگهداری زرده تخم مرغ

زرده تخم‌مرغ همانند تخم‌مرغ کامل قابلیت انجماد دارد و به مدت شش ماه در فریزر قابل نگهداری است. برای این کار برای هر پیمانه زرده تخم‌مرغ یک قاشق سوپ‌خوری شکر یا نصف قاشق مرباخوری نمک اضافه کنید. بهتر است که در ظرف‌های کوچک در بسته ریخته و روی آن تاریخ بزنید. (توجه داشته باشید که زرده‌هایی که با شکر مخلوط شده است، برای شیرینی و زرده‌هایی که با نمک مخلوط کردید برای انواع غذا مناسب هستند.) برای استفاده از تخم مرغ فریز شده، وقتی زرده را از فریزر در آوردید، به محض این‌که یخ آن باز شد، مصرف کنید. نکته: هر یک عدد زرده تخم‌مرغ معادل یک قاشق سوپ‌خوری یا ۲۰ گرم است.

yolk

پیشنهاد خرید

طرز تهیه کیک پنیری

۲۷,۱۷۰ تومانسفارش می‌دهم

نکاتی در مورد سفیده تخم مرغ

علت استفاده از سفیده در دسر و کیک

استفاده از سفیده تخم‌مرغ در دسر و کیک برای قدرت هوادهی آن است.

روش نگهداری سفیده تخم مرغ

برای نگهداری سفیده تخم‌مرغ در فریزر، سفیده‌ها را بدون مخلوط کردن یا زدن در ظرف کوچک ریخته و روی آن را بپوشانید و در فریزر قرار دهید. سفیده منجمد به مدت سه ماه در فریزر قابل نگهداری است. نکته: هر یک عدد سفیده معادل ۴۰ گرم می‌باشد.

امیدوارم از این آموزش بهره‌مند شده باشید.🤗🌹

اگر به پخت کیک و شیرینی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد میکنم آموزش کیک شکلاتی خیس رو ببینید.

لطفا نظرت رو در قسمت نظرات بنویس و اگر سوالی داری بپرس تا بهش پاسخ بدم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 5 / 5. جمع آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نظر شما برای ما خیلی مهمه، چرا که با این کار کیفیت آموزش‌ها را افزایش میدیم. 🌹
تا جای ممکن سعی میکنیم به سوالات شما پاسخ بدیم.