چرا از شکر در کیک استفاده می‌کنیم؟

Why we use sugar in cake?

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

3.2
(13)
پیشنهاد خرید

سیروپ وانیل

۱۲۰,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

آیا میتوانیم شکر کیک را کم یا زیاد کنیم؟؟

در این مطلب میخواهیم نقش شکر در کیک و شیرینی را بررسی کنیم و ببینیم آیا شکر کیک یا شیرینی فقط برای شیرین کردن استفاده میشود و میتوان آن را کم و زیاد کرد؟

شکر بیشترین میزان مصرف در مواد اولیه قنادی را دارد. اما فقط نقش شیرین کننده را در آیتم ها ایفا نمیکند!! پس با کم و زیاد کردن شکر پروسه شیمیایی که انجام میده را تحت تاثیر قرار میده.

پیشنهاد خرید

فست کیک شکلاتی

۱۳۴,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

نقش شکر در بین مواد اولیه کیک چیست؟

شکر رطوبت را جذب میکنه و هم موقع پخت و هم بعد از پخت رطوبت را داخل کیک یا شیرینی حفظ میکنه که به همین دلیل باعث نرمی و لطافت کیک و یا شیرینی میشه.

sugar and other cake materials
شکر و دیگر مواد اولیه کیک

عامل مغز پخت شدن کیک و شیرینی

در واقع شکر باعث مغز پخت شدن آیتم (کیک یا شیرینی) میشه و باعث طولانی و کند شدن روند پخت می‌شود. پس اگر حذف یا کم شود، زمان و دمای پخت هم کاهش پیدا میکند و در بافت کیک تغییر چشم گیری ایجاد میشود.

شکر از پیوند مولکولی بقیه مواد اولیه جلوگیری میکند. در واقع آب، آرد و نشاسته دوست دارند سریع با هم ترکیب بشوند، ولی شکر مانع این عمل شده و در زمان طولانی هر آیتم پخته و آماده میشه.

تاثیر شکر در پف و حجم کیک

بکینگ پودر و جوش شیرین با کمک جذب رطوبت، co2 تولید کرده و باعث پف کیک میشود و این در حالی رخ میدهد که شکر این رطوبت را به بکینگ پودر داده و در این روند کمک میکند. پس کم کردن شکر در پف و بافت نهایی تاثیر دارد.

baking powder
بکینگ پودر

هوا دهی بین مواد اولیه

شکر باعث هوادهی به صورت غیر مسقیم می‌شود. در اصل با ترکیب شکر و کره یا تخم مرغ بین مواد اولیه هوا دهی ایجاد شده و شکستن کریستال‌های شکر نقش اصلی را در این هوا دهی ایجاد میکنه.

در سفیده تخم وقتی با شکر مخلوط میشه و مرنگ درست میشه، شکر کمک میکنه تا پف سفیده تثبیت بشه و کم کردن شکر در زود خوابیدن سفیده نقش داره!

پیشنهاد خرید

فست کیک نسکافه ای

۱۳۱,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

شکر قهوه ای

شکری که تصفیه نشده و قهوه ای رنگ است و یک ماده تیره رنگ و ترش مزه داره به نام ملاس که هر چه ملاس از شکر گرفته شود، محصول نهایی شکر سفید و شکر قهوه‌ای روشن و تیره است.

شکر قهوه ای باید نرم و حالت شل و چسبناکی داشته باشد و دور از هوا باشد تا سفت نشود چون رطوبتش را از دست میده.

Brown sugar and white sugar
شکر سفید و شکر قهوه ای

جایگزین شکر قهوه ای با شکر سفید

شکر قهوه ای چون اسید بالایی دارد وقتی با شکر سفید جایگزین میشه، آیتم را اسیدی تر میکنه پس در هر آیتمی این جایگزینی صحیح نیست چون بافت کیک را تغییر میده.

حالا شما برام از تجربیات کم و زیاد کردن شکر بگید… کامنت بزارید تا همه از تجربه هم استفاده کنیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 3.2 / 5. جمع آرا: 13

دیدگاهتان را بنویسید

نظر شما برای ما خیلی مهمه، چرا که با این کار کیفیت آموزش‌ها را افزایش میدیم. 🌹
تا جای ممکن سعی میکنیم به سوالات شما پاسخ بدیم.