اقدامات قبل از پخت کیک

Chocolate cake

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

4.7
(3)
پیشنهاد خرید

فست کیک شکلاتی

۱۳۴,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

قبل از هرچیز باید آماده سازی کنید

همیشه قبل از شروع برای پخت کیک، یک سری چیزها رو باید آماده کنید.
– چی و چطور؟
+ قسمت پایین رو بخون تا متوجه بشی.

دستور را بخوانید

با اینکه شاید به نظرتان بدیهی می‌رسد، اما افراد زیادی قبل از شروع، دستور را مطالعه نمی‌کنند. توجه به جزئیات، دستور داده شده کمک می‌کند مطمئن شوید کیک با کیفیتی بدست خواهید آورد کسانی که کتاب‌های قبلی من را تهیه کرده و به دستورات داده شده توجه داشته و جزئیات را مو به مو طبق دستور انجام دادن رضایت صددرصد از نتیجه کار خود داشتند. در اکثر موارد هنرجویانی که با من تماس گرفتند و از دستوری اشکال می‌پرسند؛ وقتی بیشتر دقت می‌کنم می‌بینم که پاسخ سوال در خود دستور ذکر شده و تنها راهنمای من این است که آن پاراگراف دستور را دوباره با دقت بیشتری بخوانید در بسیاری از موارد نیز پاسخ سوالشان در صفحات ابتدایی کتاب‌هایی که معمولاً توضیحات اولیه را شامل می‌شود، نوشته شده است.

Recipe for bake cakes

مواد لازم را فراهم کنید

ابتدا مواد اولیه را دقیق اندازه‌گیری کرده و آماده کنید. مواد یخچالی مانند کره، ماست، شیر و تخم‌مرغ را از یخچال درآورید تا به مدت ۱۵_۲۰ دقیقه در دمای اتاق بماند و با موادی که بیرون از یخچال هستند مثل آرد، شکر، پودر کاکائو، هم دما شوند. وقتی مواد هم دما باشند زمان‌های داده شده در دستور را می‌توانید رعایت کنید. به‌‌عنوان مثال اگر کره سرد یخچالی باشد دو برابر زمان داده شده باید صرف نرم کردن کره با همزن برقی شود. بدیهی است اگر مواد سرد باشند موقع هم زدن باهم خوب مخلوط نشده و در هنگام پخته شدن کیک یا شیرینی فرآیند پخت خوبی نخواهند داشت. اگر در دستوری مواد خردشده یا رنده‌شده ذکرشده باشد ابتدا مواد را خرد یا رنده کرده سپس اندازه‌گیری کنید. در دستورهایی که اندازه مواد به میلی‌لیتر ذکر شده است از شیشه‌های مدرج استفاده کنید.

* اگه دوست داری روش صحیح اندازه‌گیری مواد رو بدونی، پیشنهاد می‌کنم پستِ اندازه گیری مواد رو مطالعه کنی.

Ingredients for baking cakes

وسایل لازم را فراهم کنید

بعد از فراهم کردن مواد لازم، نوبت میرسه به وسایل مورد نیازی که باید قبل از پخت کیک فراهمشون کنیم.

وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای دستور موردنظر را آماده کنید. قالب کیک، قاشق‌ها و پیمانه‌های اندازه‌گیری، کاسه همزن و هرچیز دیگری که در دستور به آن اشاره شده است را مهیا کنید.

آموزش پیشنهادی

یک آموزش ویدیویی جذاب برای تهیه کیک کافی شاپی معروف به نام کیک خیس شکلاتی که به سادگی میتونید اون رو در خانه یا هر جای دیگه درست کنید.

قالب کیک را آماده کنید

این بخش یه مقدار طولانیه ولی ارزش خوندن داره، مگه اینکه بخواین کیکتون خراب از آب در بیاد 🙁

اندازه مناسب برای قالب کیک

همیشه از قالبی با اندازه‌ی ذکرشده در دستور استفاده کنید. در تمامی دستورهای کتاب آموزش پخت کیک، اندازه قالب موردنظر عنوان شده است. اگر قالب مورد استفاده شما کوچک‌تر از اندازه داده شده باشد در وسط کیک برآمدگی ایجاد می‌شود که درحین پخت دچار ترک شده یا مواد از قالب لبریز شده و سر می‌رود. استفاده از قالب بزرگ‌تر از اندازه‌ی داده شده نیز باعث نازک شدن کیک هنگام پخت می‌شود. درصورتی‌که قالب با سایز داده‌شده در دستور را ندارید می‌توانید از قالب با شکل دیگر اما حجم یکسان استفاده کنید. بطور مثال به جای قالب گرد ۲۰ سانتی‌متری می‌تواند از یک قالب مربع ۱۸سانتی‌متری استفاده کنید؛ زیرا قالب مربع شکل نسبت به قالب گرد حجم بیشتری دارد. برای سهولت در کار به جای اندازه متریک قالب‌ها می‌توانید با ریختن آب حجم قالب‌ها را اندازه‌گیری کرده، سپس قالب هم‌حجم آن را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در کیک‌های کره‌ای، دو-سوم حجم قالب باید از مواد پر شود.

Cake mold

نکته‌ای مهم قبل از خرید قالب کیک

در زمان خرید، قالب محکم و باکیفیت خریداری کنید. قالب‌های باکیفیت بااینکه گران‌تر هستند اما دوام بیشتری داشته و نتیجه بهتری می دهند. بسیاری از این قالب‌ها که پوشش نچسب دارند نیز، نیاز به چرب کردن قبل از پخت را برطرف می‌کنند.

بعد از انتخاب قالب، آن را آماده کنید

پس از انتخاب قالب، آماده‌سازی قالب اهمیت زیادی دارد زیرا از چسبیدن کیک به قالب جلوگیری کرده و بیرون آوردن کیک از قالب بعد از پخت راحت‌تر خواهد شد.
در بیشتر دستورها قالب با کاغذ روغنی پوشانده شده است؛ برای این منظور، کف قالب را روی کاغذ قرار داده سپس با خودکار علامت بزنید و برش دهید؛ سپس کف قالب را با آن بپوشانید و روی کاغذ را چرب کنید.
در بعضی از دستورها قالب باید چرب و آرد پاشی شود. اگرچه کره طعم مطلوبی دارد اما نسبت به چرب‌کننده‌های دیگر باعث تیره‌تر شدن زیر کیک می‌شود. امروزه اسپری‌های روغن نیز وجود دارد که مصرف آن‌ها بسیار ساده‌تر بوده و کم‌چرب‌تر از کره نیز می‌باشند. اما دقت کنید که از این اسپری‌ها روی قالب‌های تفلون که حرارت بیشتری به خود جذب می‌کنند، استفاده نکنید. همچنین به تاریخ مصرف آن دقت کنید تا بوی نامطبوعی نداشته باشد. من روغن جامد یا مایع نباتی را برای چرب کردن قالب ترجیح می‌دهم.

قالب‌هایی که کف آن شکل‌های نامنظم و عمیق دارد را به‌دقت با برس نرم چرب کرده سپس با دستمال کاغذی، روغن اضافی آن را بگیرید. توجه داشته باشید اگر چربی در قسمت‌های شکل‌دار قالب بیش از حد جمع شده باشد، هنگام آرد پاشی، آرد در آن قسمت‎ها جمع شده و باعث می‌شود بعد از جدا کردن کیک از قالب، روی کیک رنگ یکدست و خوبی نداشته باشد. همچنین درصورتی‌که این قالب‌ها تفلون نباشد و نیاز به آرد پاشیدن داشته باشند پس از چرب کردن، سه قاشق سوپ‌خوری آرد را در قالب ریخته و قالب را سریع تکان دهید تا آرد به تمام قسمت‌های قالب برسد. سپس برگردانده و اضافه آرد را بگیرید.

مشکلی که قالب‌های سیلیکونی دارند!

امروزه قالب‌های سیلیکونی با شکل‌های متنوع نیز در بازار موجود است. من معمولاً از قالب‌های سیلیکونی را برای پخت کیک استفاده نمی‌کنم مگر قالب‌های کوچکی که داخل آن‌ها با کاغد پوشانده شود. پخت کیک در قالب سیلیکونی باعث می‌شود نتوانیم زمان پس از پخت کیک را که باید در قالب بماند سپس از قالب جدا شود، بدرستی رعایت کنیم. طبیعی است در قالب‌های سیلیکونی اگر کیک، سریع از قالب جدا نشود، داخل قالب خیس و مرطوب خواهد شد.

silicone cake mold

قالب برای چیزکیک ها یا کیک‌های پخته شده به روش بن ماری

در چیز کیک‌ها یا کیک‌هایی که باید به طریق بن ماری پخته می‌شوند، کف قالب را با فویل بپوشانید طوری که فویل از کف آن بزرگ‌تر باشد؛ سپس دیواره را چسبانده و فویل را به اطراف دیواره و رو به بالا تا کنید تا مواد بیرون نریزد. این کار کمک می‌کند تا چیزکیک خشک نشده و همین طور پس از آماده شدن به راحتی بتوانید کیک را از قالب جدا کنید.

پیشنهاد خرید

فست کیک نسکافه ای

۱۳۱,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

طرز صحیح ریختن خمیر در قالب

وقتی خمیر را مخلوط کردید، قدم آخر، ریختن خمیر داخل قالب است. اگر فقط یک قالب داشته باشید این کار ساده است. برای این منظور مواد را در مرکز قالب ریخته و با کاردک آن را به سمت لبه‌های قالب پخش کنید. مواد باید کاملاً بطور یکنواخت در قالب پخش شود تا پختی یکدست داشته باشید این عمل را با دقت و به آرامی بدون این‌که هوای زیادی از مواد خارج شود انجام دهید .در کیک هایی که سفیده فرم گرفته با مواد مخلوط می‌شود، پس از ریختن مواد در قالب، قالب را دو مرتبه روی سطح کار بزنید تا مواد یکدست در قالب بخوابد.

cake dough in the mold

تقسیم کردن خمیر بین چند قالب

برای تقسیم کردن خمیر بین چند قالب بهتر است از پیمانه استفاده کنید تا مطمئن شوید میزان یکسانی از مواد داخل هر قالب ریخته می‌شود. اگر کیکتان ماربل است احتمالاً ابتدا خمیر سفید را آماده کرده سپس خمیر را دو قسمت کرده و به یک قسمت ماده یا طعم دهنده ای اضافه می‌کنید که رنگ آن را تیره‌تر کند. برای ایجاد حالت ماربل روی کیک، خمیر تیره‌تر را با قاشق در قالب روی خمیر روشن ریخته و سپس با استفاده از سیخ چوبی آن را فرم دهید.

آموزش پیشنهادی

برای اندازه گیری مواد اولیه کیک و شیرینی حتی بدون نیاز به ترازو، یک لیست برای شما آماده کردیم که با کمک آن می‌توانید تمام مواد را اندازه گیری نمایید.

پیشنهاد خرید

پک 3 طعم فست کیک

۲۴۴,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

بیرون آوردن از قالب و سرد کردن کیک

کیک‌ها را در طبقه وسط فر قرار دهید مگر این‌که در دستور چیزی جز آن ذکر شده باشد. اگر دوست داشتید می‌توانید بعد از گذشتن دوسوم از زمان پخت کیک رو چک کنید. اگر دو قالب کیک دارید و می‌بینید که یک قالب سریع‌تر می‌پزد، کیک‌ها را بچرخانید. بیشتر زمان‌های پخت کیک به صورت یک دامنه زمانی داده شده است. قبل از رسیدن زمان کمتر این دامنه زمانی، کیک تان را با یک خلال دندان امتحان کنید. به این صورت که خلال دندان را در مرکز کیک فرو برده اگر وقتی بیرون آمد چسبناک بود یا مواد هنوز حالت مایع داشت بگذارید بیشتر بماند، اگر خلال تمیز بیرون آمد یا خرده کیک شل به آن چسبیده بود کیک پخته شده است. پس از کنترل پخت کیک، درِ فر را آرام ببندید. برای پختن کیک لایه‌ای یا رولت نباید قبل از این‌که وسط کیک بپزد روی کیک قهوه‌ای شود. برای کیک‌هایی که در قالب‌هایی با دیوار بلندتر پخته می‌شوند و زمان پخت طولانی‌تری دارند، بعد از گذشت دوسوم از زمان پخت کیک را چک کنید اگر روی آن خیلی قهوه ای شده بود روی آن یک فویل قرارداده و بگذارید بپزد. در قالب‌هایی با دیوار بلند طبقه فر را حتماً یک طبقه پایین‌تر از وسط قرار دهید کیک را برای سرد کردن روی سینی توری قرار دهید. سینی توری باعث می‌شود هوا جریان پیدا کرده و کیک به طور یکنواخت خنک شود برای بیرون آوردن کیک از قالب ابتدا طبق مدت زمان ذکرشده در دستور صبر کرده سپس نوک چاقویی را دورتادور لبه قالب بکشید تا کمی شل شود سپس بشقابی را روی قالب قرار داده طوری که روی بشقاب به سمت کیک باشد با دستگیره لبه قالب و بشقاب را گرفته، قالب را برگردانید تا کیک روی بشقاب برگردد. قالب را از روی کیک برداشته، اگر از کاغذ روغنی استفاده کرده بودید،ان را از روی کیک جدا کرده و دور بیاندازید. سپس کیک را با بشقابروی سینی توری برگردانید.دقت کنید که کف کیک روی تور قرار گیرد زیرا قسمت روی کیک بسیار نرم بوده و ممکن است در پنجره سیمی فرو رود. سپس بگذارید کیک به طور کامل سرد شود.

small cake on hand

پیشنهاد خرید

فست کیک وانیلی

۱۱۹,۰۰۰ تومانسفارش می‌دهم

ذخیره و نگهداری کیک

قبل از ذخیره کیک دقت کنید که کیک حتماً کاملاً سرد شده باشد زیرا در غیر این صورت کیک داخل قالب کپک می‌زند. ظروف دربسته پلاستیکی کمک می کند کیک رطوبت خود را حفظ کند به همین دلیل آن‌ها بهترین ظروف برای نگهداری کیک‌های اسفنجی هستند. کیک‌هایی که مواد میانی و رویه‌هایی تازه‌ای دارند می‌بایست در یخچال نگهداری شوند و بهتر است همان روز استفاده شوند. کیک‌های اسفنجی بدون روغن مثل رولت های خامه ای و ژله ای فقط به مدت ۱۲ روز قابلیت نگهداری دارند. کیک‌های اسفنجی با روغن نیز به مدت ۳۵ روز ماندگاری داشته و کیک‌های غلیظ‌تر مثل کیک‌های اسفنجی خامه‌ای تا یک هفته می‌مانند. کیک‌های میوه ای سبک تا یک هفته و کیک‌های میوه‌ای غلیظ تا دو هفته بعد از برش قابلیت نگهداری دارند. کیک‌های کره‌ای یا میوه ای را قبل از سرو ابتدا از یخچال بیرون آورده و بگذارید در دمای محیط کمی گرم شود.

cake in refrigerator

فریز کردن کیک

بیشتر کیک های بدون تزئین به خوبی منجمد می‌شوند. ابتدا کیک را بطور کامل سرد کرده سپس در یک پوشش پلاستیکی یا فویل آشپزخانه قرار دهید. تا جایی‌که امکان داشته باشد هوای داخل آن را خارج کنید سپس روی آن برچسب زده، دور از مواد غذایی بودار نظیر ماهی و سبزیجات در فریزر قرار دهید. کیک‌های ساده به مدت یک ماه در فریزر قابل نگهداری هستند.


امیدوارم با توجه و رعایت این نکات، کیک‌های خیلی خوشمزه و با کیفیتی درست کنید.

هرگونه سوالی داشتید، میتونید در قسمت نظرات بپرسید تا بهتون پاسخ بدم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. جمع آرا: 3

این پست دارای 2 نظر است

 1. محمدی

  سلام
  خدا قوت
  در سولاردام با کانکشن ۱۶۰ درجه کیک میپزم با رعایت همه ی نکات اندازه گیری و همزدن
  طبق رسمی داده شده متاسفانه کیکم پف زیاد نمیکنه و گنبدی میشه و ترک میخوره گاهی اوقات دمای روز ۵ درجه کمتر میکنم بازم همین شکل میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. محمدی

  سلام
  خدا قوت
  در سولاردام با کانکشن ۱۶۰ درجه کیک میپزم با رعایت همه ی نکات اندازه گیری و همزدن
  طبق رسمی داده شده متاسفانه کیکم پف زیاد نمیکنه و گنبدی میشه و ترک میخوره گاهی اوقات دمای روز ۵ درجه کمتر میکنم بازم همین شکل میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.
  از ظرفی که برای پخت استفاده میکنم هم پیرکس و هم کمربندی هست فقط کف اونا رو کاغذ روغنی ميندازم دیواره ها رو چرب نمیکنم میتونه علت بالا نیامدن کناره های کیک چرب نکردن ظرف باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظر شما برای ما خیلی مهمه، چرا که با این کار کیفیت آموزش‌ها را افزایش میدیم. 🌹
تا جای ممکن سعی میکنیم به سوالات شما پاسخ بدیم.